PERLE, z.s.
Skupova 1
77900 Olomouc
Marie Šnevajsová (Zbořilová) - předsedkyně
+420 734188288
Náplní PRojektu Michael bylo vydání knihy vzpomínek Michela Huttarsche s názvem Mezi Němci, Čechy a Židy na Moravě v letech 1923-1966 a literární večery na vybraných místech.
Autor, který v červnu oslavil své 90. narozeniny, se narodil v Brně židovské matce a německému otci. V Brně chodil do školy, bydlel s rodinou své matky Debory, rozené Friedové, v bytě na Černé ulici 2 (dnešní Hilleho). Rodiče bydleli na Drahanské vrchovině, kam Michel jezdíval na víkendy a na prázdniny. Pak ale přišla válka a s ní i smrt příbuzných, obavy z budoucnosti kvůli původu matky. Po válce byl naopak zdrojem nepříjemností německý původ otce. Nemohl jít studovat, byl nucen pracovat v zemědělství, v dolech a na jiných místech, který by si sám nikdy nevybral. V Brně byl umístěn do donucovací pracovny a následně byl přemisťován do věznic po celé Moravě. Příběh Michela je neuvěřitelně poutavý a inspirativní v tom smyslu, že i přes veškerá bezpráví, která mu doba přichystala, neztratil chuť k životu a vždy se směle díval do budoucnosti, která mu nakonec přinesla i mnoho krásných chvil strávených s vlastní rodinou v Německu, kam ho okolnosti donutily emigrovat.
Součástí PRojektu Michel byly i literárně-vzpomínkové večery, které proběhly na přelomu května a června 2013 v prostorách Židovské obce Brno a Moravské zemské knihovny v Brně. Zúčastnil se i autor knihy, Michel Huttarsch. V roce 2015 jsme projekt obnovili a uskutečnily se další dva literární večery - 4. 6. 2015 v opět Moravské zemské knihovně a 11. 6. 2015 v literární kavárně Academia. Součástí literárního večera byla i přednáška a diskuse na dané téma.
Ze zákulisí PRojektu
PRojekt Michel je prvním velkým projektem v historii neziskové organizace PERLE. Díky vášni k tomuto projektu se zrodila spolupráce mezi studenty, organizacemi, pamětníky, národy.
Vše začalo studijním pobytem zakladatelky PERLE, o.s., Marie Zbořilové v německém Tübingenu v roce 2008. Na konci svého pobytu se poprvé v životě setkala se svým prastrýcem, který jí věnoval knihu vzpomínek pocházejících z jeho života na Moravě. Kniha Marii tak zaujala, že se chtěla podělit se svou rodinou o příběh strýce Michela, a tak začala knihu překládat. Velkou motivací jí byla zvědavost a vděčnost matky Jiřiny, Michelovi neteře, které postupně přeložené kousky darovala jako vánoční dar. Po krátké době se ale překládání stalo velice časově náročným, a tak jej Marie musela přerušit.
Na jaře roku 2011 Marie pocítila novou touhu se práci na knize opět věnovat. Pomocí jí v tom byla i překladatelská společnost Eurologos-Brno, kterou společně se svými přáteli založila v roce 2010. S novým nadšením se pustila do překládání, kterému se věnovala v téměř každé volné chvíli. Tou dobou byla nejen studentkou, ale také působila ve zmiňované překladatelské agentuře, jak tomu je dodnes. Svou rychlost překládání ještě zvýšila poté, co se dozvěděla, že pojede díky prestižnímu stipendiu studovat v srpnu 2011 na rok do americké Nebrasky. V létě se tedy místo horlivých příprav věnovala překládání, a tak mohla českou verzi knihy úspěšně dokončit ještě před odletem.
Během studia v Nebrasce uzrál plán, jak knihu představit širší veřejnosti. Marie se totiž již v průběhu překládání setkala s pozitivními ohlasy lidí, kteří se o knize dozvěděli, a tak začala promýšlet, jak knihu vydat. Sama navrhla obal knihy, pro jazykové korektury a vytvoření přehledného rodokmenu Michela Huttarsche využila schopností a času svých sester a zjistila, co dalšího je potřeba zařídit, aby se publikace knihy mohla realizovat.
Samozřejmě nezapomněla o celém plánu informovat samotného Michela Huttarsche, který stále žije se svou rodinou v Německu, kam před více než 40 lety emigroval. Michel měl z celého projektu velikou radost a dokonce se i zapojil do korektury textu. Je rád, že jeho příběh poslouží konečně i lidem z míst, kde se děj odehrává. Kniha byla totiž úspěšně uvedena na německém trhu již v 90. letech, a poté se o ní dozvěděly i některé americké univerzity, které ji nyní využívají při výuce historie Evropy. Je velice pozitivní vidět, že se konečně kniha dočkala ocenění i na samotné Moravě.
Díky promýšlení propagace knihy a svým nově nabitým zkušenostem z oblasti Public Relations a studentských organizací se Marie rozhodla založit neziskovou organizaci PERLE, díky níž se do realizace ambiciózního projektu mohou zapojit nadšení studenti a získat tak cenné zkušenosti.